Історія Оселі


Пластова станиця в Клівленді почала свою діяльність в 1949 р. У тих початкуючих часах пластуни їздили на прогульки поза місто на фарму п-ва Трушів де святкували Свята Весни, Листопадові Свята, Березневі Роковини, ітп. Вже від 1951 р., новацтво й юнацтво їздили на пластові табори на Новий Сокіл, де часто перебував улюблений усіма Начальний Пластун “Сірий Лев”, пл. сен. Северин Левицький.

В 1964 р. почалося старання закупити відповідну оселю в околиці Клівленду для таборування пластової молоді. Головним ініціятором цього проєкту був тодійшний голова Пластприяту, п. Петро Полянський. Під проводом станичного, пл. сен. Ярослава Кришталовича, створено комітет для купна оселі клівлендської станиці. Члени цього комітету оглянули цілу низку фарм в околиці Клівленду. Після довгого шукання, знайдено фарму в околиці Middlefield, приблизно 40 миль на схід від Клівленду, яка відповідала всім вимогам, а саме мала 133 акрів землі, знаходилася серед ліса та чарівної природи, з кристальною водою, чотирйома озерами та будинками, які можна було пристосувати до таборових потреб. Усе це серед пахучих соснових і кленових лісів. У короткому часі підписано угоду купна й так стала дійсністю давня мрія пластунів та пластунок, їхніх батьків та приятелів станиці.

Відразу після купна оселі комітет розбудови під проводом пл. сен. Володимира Ерденберга почав працювати. Не жалуючи ні труду ні грошей багато пластунів, батьків, членів Пластприяту і прихильників пластової молоді завдали собі багато зусилля, щоби привезти оселю до порядку і умохсливити перші табори літом 1966 р. За проєктом, наглядом і працею пл. сен. Адріяна Галяревича, голови господарської комісії, побудовано на оселі бараки для таборування пластового новацтва, стилеву капличку гуцульського стилю, великий павіліон для вигоди гостей та таборовиків у дощеву погоду, басейн для купання, а останньо будинок з тушами й туалетами, та кімнатами для затруднених у кухні. Більшість роботи виконано безплатно завдяки жертвенних осіб, котрі зрозуміли потреби пластової молоді й не жаліючи ні труду ні грошей радо присвятили багато часу для розбудови нашої прекрасної оселі.

Урочисте посвячення оселі відбулося 12 вересня 1965 р., на яке приїхало багато пластунів і гостей з цілої Америки. Була дуже гарна зворушлива програма у виконанні нашого новацтва й юнацтва, як також урочисте посадження дуба в сусідстві великого каменя на головній площі. Оселю названо “Писаний Камінь”. Писаний Камінь це маєстична гора в Карпатах, з якої є чудовий вид на довкілля. Пісня про Писаний Камінь (“Де гори Карпати, де Писаний Камінь”) звеличала нашу пластову осепю і сьогодні ії співають пластуни по всіх таборах і всюди де лунає пластовий дух. Всі пластуни, пластова молодь котра знає про наш Писаний Камінь, люблять там таборувати й гартувати пластовий дух. Усі пластуни, котрі колись таборували й сьогодні таборують на Писаному Камені уважають оселю як свою і завжди готові вертатися там таборувати.